hau-miau

LOGO Hau-Miau

BADANIA LABORATORYJNE:


Oferujemy Państwu badania krwi i moczu oraz wszystkie inne badania dodatkowe, jakie mają w ofercie laboratoria z którymi współpracujemy :

  • VETLAB
  • LABVET
  • LABOKLIN
  • IDEXX


Czy warto badać krew

Staramy się zawsze doradzić Państwu jakie badania byłyby wskazane i dopasować ich wersję do zasobności Państwa kieszeni – proszę pamiętać, że to Państwo płacicie za badania, są one waszą własnością i zawsze dobrze jest je odebrać po wykonaniu, pomimo że służą one nam w postawieniu trafnej diagnozy.


Czy warto badać krew? Czego możemy dowiedzieć się z takiego badania?

 

NASZYM ZDANIEM TAK
Jak to robimy ?

Poza wyjątkowymi sytuacjami kiedy konieczna jest natychmiastowa analiza krwi najlepiej zgłosić się z pupilem tak jak zwykle sami jesteśmy zmuszeni to robić ze sobą a więc RANO NA CZCZO
Krew pobiera się od pupila na czczo, a więc po 12-godzinnej głodówce. Niezwykle ważne jest, aby w trakcie głodówki zwierzę miało dostęp do wody pitnej, ponieważ odwodnienie przekłamuje wyniki oraz utrudnia pobranie. JEŚLI TO TYLKO MOŻLIWE PODAJ PUPILOWI PRZED WYJŚCIEM Z DOMU PARĘ ŁYŻEK WODY – to ułatwi nam pobranie krwi i będzie mniej problematyczne dla zwierzęcia ( w skrócie ujmując – stres zagęszcza krew )

CO NAM POWIE BADANIE KRWI

CO NAM POWIE BADANIE KRWI ?

Badanie krwi możemy podzielić na dwie podgrupy: morfologiczne, które daje nam informację na temat komórek krwi oraz biochemiczne, sprawdzające skład osocza. Są one równie ważne i wspólnie dają nam szeroką informację na temat stanu zdrowia pacjenta.

Lekarz weterynarii interpretując wyniki morfologii krwi jest w stanie określić między innymi czy w organizmie zwierzęcia toczy się proces zapalny, czy kot lub pies ma anemię, a nawet zacząć podejrzewać alergię lub inwazję pasożytów. Rozszerzenie morfologii o rozmaz pozwala nam poznać budowę komórek oraz stwierdzić lub wykluczyć obecność pasożytów krwi na przykład takich jak Babesia spp. wywołująca babeszjozę.

Badając biochemię krwi możemy zdecydować się na wąski lub szeroki panel badań. Im więcej parametrów sprawdzimy, tym więcej informacji uzyskamy o zdrowiu naszego psa lub kota. Wyniki najczęściej badanych parametrów biochemicznych dają nam informację na temat stanu wątroby, nerek, a także pozwalają sprawdzić skład elektrolitowy krwi, poziom cholesterolu i glukozy. Zlecając dodatkowe badania jesteśmy w stanie sprawdzić aktywność tarczycy, stan zdrowia serca, poznać alergie naszego zwierzaka i wiele innych.

PROFILAKTYKA JEST ZAWSZE TAŃSZA NIŻ LECZENIE !

CZY WIESZ, ŻE U STARSZYCH ZWIERZĄT CHOROBY PRZEWLEKŁE, METABOLICZNE TAKIE JAK NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY, NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY, NIEWYDOLNOŚĆ NEREK, CHOROBY SERCA, – TAK JAK U  LUDZI – ROZWIJAJĄ SIĘ LATAMI W NIEZAUWAŻALNY SPOSÓB A KIEDY SIĘ OBJAWIAJĄ JEST JUŻ ZA PÓŹNO NA PROFILAKTYKĘ, OPÓŹNIENIE ICH PRZEBIEGU A CZASEM NAWET NA LECZENIE ?


Badanie krwi u zdrowych zwierząt – SZCZEGÓLNIE SENIORÓW ( ZDROWE PSY RAS DUŻYCH OD 5 ROKU ŻYCIA, PSY RAS MAŁYCH PRZYNAJMNIEJ OD 8 ROKU ŻYCIA , KOTY OD 10 ROKU ŻYCIA-)  wykonujemy przynajmniej raz w roku


Badanie moczu – dwa razy do roku
Dzięki temu możemy upewnić się, że nasz pupil jest zdrowy lub wykryć choroby w bardzo wczesnym stadium, co umożliwi nam wyleczenie lub spowolnienie rozwoju choroby. U chorych zwierząt badanie krwi może dać nam odpowiedź na pytanie co dolega pacjentowi oraz pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie. Umożliwia również kontrolowanie rozwoju choroby i ocenę skuteczności leczenia. Często wyniki krwi skłaniają lekarzy weterynarii do zlecenia dodatkowych badań, takich jak USG, RTG, badanie moczu i kału, które umożliwiają dalszą diagnostykę problemu.


Podsumowując, badanie krwi jest wartościowym badaniem wykonywanym u psów i kotów. Pozwala nam poznać ogólny stan zdrowia pacjenta, a także stan poszczególnych narządów. Ze względu na swoją małą inwazyjność możemy wykonywać je często i dzięki temu wykryć choroby w ich wczesnym stadium. Pozwala ono również na kontrolowanie przebiegu choroby oraz skuteczności leczenia.

Angelika Pietrzkiewicz
Katarzyna Trojanowska