BENIO – pies, samiec rasy CKCS, maści blenheim w wieku 4,5 roku

wpis w: Bez kategorii | 0

Benio zgłosił się do nas z rozpoznaniem guza lewej nerki. Guz ten został wykryty przy okazji kontrolnego badania USG w klinice „Kalinowa” w Łodzi, gdzie Benio mieszka na stałe. Natomiast kontrolne badania właścicielka Benia wykonywała co pół roku, po przechorowaniu przez psa zapalenia pęcherza moczowego i wykryciu w badaniu moczu u Benia rok wcześniej kryształów fosforanów amonowo-magnezowych. Benio nie wykazywał żadnych objawów chorobowych, prezentował dobrą kondycję, dobry apetyt, wszystkie czynności fizjologiczne były w normie.

Badanie kliniczne –  W badaniu klinicznym nie było żadnych odchyleń od normy. Benio prezentował dobrą kondycję, dobry apetyt, wszystkie czynności fizjologiczne były w normie.

Badania dodatkowe – badanie krwi i moczu nie wykazało żadnych ekstremalnych odchyleń od normy. Była nieznacznie podwyższona liczba białych krwinek.
Wynik badania USG – Wątroba prawidłowej wielkości , miąższ o budowie prawidłowej bez zmian ogniskowych, pęcherzyk żółciowy bez złogów, drogi żółciowe nieposzerzone. Śledziona niepowiększona bez zmian w miąższu. Nerka lewa powiększona w biegunie dolnym i części centralnej nerki uwidoczniono litą zmianę o śr około 40 mm z obecnością drobnej przebudowy torbielowatej wskazującą na rozrost nowotworowy. Wokół zmiany brak odczynu zapalnego/ naciekowego na sąsiadujące struktury. Nerka prawa niepowiększona , miąższ miernie przebudowany, miedniczki nerkowe nieposzerzone brak złogów.

Nadnercza niepowiększone. Trzustka niezmieniona. Pęcherz moczowy bez zmian w budowie bez widocznych złogów. Gruczoł krokowy o wymiarze 33 x 32 mm o prawidłowej strukturze miąższu bez obecności torbieli,. Brak płynu w jamie brzusznej , węzły chłonne niepowiększone.

11 stycznia 2012 Benio został zoperowany. Wykonano neferctomię nerki lewej. Zdjęcia… ( na kocyku Benio już w domu po zabiegu )

Wynik badania histopatologicznego:

MAKROSKOPOWO: Nerka o wym. 9x5x4 cm o gładkiej powierzchni zewnętrznej. Na przekrojach, w jednym z biegunów, dobrze odgraniczony guz barwy kremowej o drobnotorbielkowatej powierzchni przekroju o śr. 4 cm. Guz nie dochodzi do miedniczki.


MIKROSKOPOWO:

Carcinoma tubulare renis bene differentiatum (G-1).
Nowotwór utworzony z licznych, różnej wielkości struktur cewkowych, z miernego stopnia atypią cytologiczną i obecnością sporadycznych figur podziału. Guz nieotorebkowany, ale dobrze odgraniczony od pozostałego miąższu, nie dochodzi do struktur wnęki, nie przekracza powierzchni nerki. Naczynia wnęki nie zawierają przerzutów nowotworu.

Podsumowanie

W chwili obecnej Benio czuje się świetnie, jest pod opieką Kliniki w Łodzi, gdzie mieszka. Pływa, goni kaczki, i prezentuje świetną kondycję. Jego pani o  wiele bardziej dba teraz o prawidłową wagę. Jedynym preparatem który Benio dostaje w tej chwili są kwasy omega 3 z oleju lnianego oraz preparat z czystka lekarskiego ( 1 kapsułka dziennie ).
Mamy nadzieję, że stan taki będzie trwał długo….

WNIOSKI – CEL OPISANIA TEGO PRZYPADKU JEST JASNY – chcemy położyć nacisk na wykonywanie u zwierząt badań kontrolnych , u młodych zwierząt po chorobie a u starszych powyżej 6-7 roku zycia regularnie przynajmniej raz w roku.