Wizyta u lekarza weterynarii często jest bardzo stresującym wydarzeniem dla kota jak i dla właściciela. Jak się do niej przygotować żeby ten stres zminimalizować? Oto kilka propozycji postępowania:
- Jeżeli jeszcze nie posiadasz kup kontenerek plastikowy, z możliwością zdejmowania górnej części. Musi być on na tyle duży by zwierzak mógł się spokojnie obrócić. Nie przewoź i nie przynoś zwierzaka na rękach. Jest to zarówno niebezpieczne dla Ciebie jak i dla Twojego kota
- Jeżeli Twoje mieszkanie na to pozwala postaw otwarty kontenerek na podłodze, na kilka dni przed wizytą, może też stać stale na podłodze. Wkładaj do kontenerka różne smakołyki, zabawki. Pozwól kotu na swobodne wchodzenie do kontenera jeżeli ma na to ochotę, nie wkładaj go na siłę.
- Jeżeli masz małego kota, lub Twój dorosły kot pozwoli ci na to myj codziennie zęby (specjalna pasta), zaglądaj do pyska, oglądaj oczy, zaglądaj do uszu- wykonuj co jakiś czas namiastkę badania klinicznego, tak by Twój kot był przyzwyczajony do manipulacji w gabinecie.
- Jeżeli już wybierasz się do przychodni włóż do kontenerka jakieś swoje stare ubranie np. koszulkę (pamiętaj, że już możesz go nie odzyskać), które zdążyło nabrać Twojego zapachu (nie prosto po praniu). Dodatkowo dobrze jest wypsikać (na 30min przed umieszczeniem kota) kontenerek, jak i samochód sztucznymi feromonami (Feliway spray). Możesz też założyć kotu (jeżeli toleruje obróżki) obrożę z feromonami Settle Down na tydzień przed spodziewaną wizytą.
- Jeżeli podróżujesz samochodem pamiętaj aby kontenerek zabezpieczyć przed niekontrolowanym przemieszczaniem podczas jazdy. Najlepiej jest umieścić go na dole, za przednim siedzeniem. Pamiętaj, żeby prowadzić samochód płynnie, bez gwałtownych przyspieszeń i hamowań. To wszystko jest w stanie zestresować kota.
- Przykryj kontener np. ręcznikiem tak by ograniczyć pole widzenia (im mniej może dostrzec tym mniej się boi). Jeżeli jest zimno okryj kontener kocem lub włóż go do pokrowca (niektóre kontenery posiadają).
- W poczekalni nie stawiaj kontenera z kotem na podłodze, staraj się postawić kontener na podwyższeniu.
- Jeżeli możesz przyjedź kilka razy w roku do przychodni na wizyty zapoznawcze, weź ze sobą dużo smakołyków i zabawek. Poinformuj lekarza wcześniej, że chcesz odbyć taką wizytę. Lekarz powie Ci kiedy możesz przyjechać, żeby było jak najmniej stresorów. Taka wizyta będzie bezpłatna, chyba, że zajdzie potrzeba lub wola przeprowadzenia badania klinicznego.
- Bądź spokojny. Twoje emocje udzielają się Twojemu kotu. Jeżeli Ty będziesz zdenerwowany zdenerwowany będzie Twój kot.