hau-miau

LOGO Hau-Miau

Przed i po zabiegu w narkozie

Przed zabiegiem

Zwierzę musi być na czczo. Przynajmniej 12 godzin przed zabiegiem nie wolno podawać żadnych pokarmów poza zapewnieniem dostępu do świeżej wody.

Dobrze jeśli zapewnimy kilkakrotny krótki spacer, żeby zwierzak mógł się porządnie wypróżnić. Weź ze sobą do lecznicy gruby koc i ręcznik frotte. Przydadzą się, gdyż po zabiegu operacyjnym Twojemu pupilowi będzie zimno, i ciepły koc o domowym zapachu sprawi, że poczuje się lepiej i bezpieczniej. Jeśli zauważyliście przed zabiegiem jakieś dodatkowe objawy chorobowe, mówcie nam o tym wcześniej.

Pamiętajcie, że będziecie musieli przed zabiegiem podpisać zgodę na jego przeprowadzenie. Wskazane jest, aby przed planowanym zabiegiem zostały wykonane dodatkowe badania (krew, mocz, echo serca, a być może więcej – USG jamy brzusznej, EKG, RTG).

Po zabiegu

Trzeba zapewnić zwierzęciu ciepło i wygodę. Po zabiegu obniża się temperatura ciała i zwierzakowi jest zimno. Wzrasta wrażliwość na bodźce zewnętrzne (hałas i dotyk mogą drażnić). Zwierzę musi leżeć pod nadzorem, nie za wysoko aby nie spadło, najlepiej na grubym kocu lub materacu.

Pamiętaj, że może bezwolnie oddać mocz albo kał, nie kontroluje jeszcze swoich odruchów na tyle, żeby pozostawienie bez nadzoru było dla niego bezpieczne. 12 godzin po zabiegu najlepiej nic nie dawać do jedzenia.

Nie obciążaj przewodu pokarmowego swojego psa po zabiegu, daj odetchnąć jego wątrobie – ma wystarczająco dużo do zrobienia, musi pozbyć się resztek środków użytych do narkozy. Należy natomiast w małych porcjach podawać wodę do picia i obserwować, czy zwierzę oddaje mocz. Trzeba chronić ranę pooperacyjną przed lizaniem za pomocą kołnierza pooperacyjnego lub kaftana, który można samemu uszyć lub kupić w lecznicy.