hau-miau

LOGO Hau-Miau

Ratunku mój pies się dusi.

 

Często odbierając telefon w przychodni słyszymy te słowa. Podczas rozmowy ze zdenerwowanym właścicielem udaje się ustalić, że pies ma atak kataru wstecznego.

 

Na czym polega?

Katar wsteczny znany również pod nazwą kaszel wsteczny lub kichanie wsteczne to powtarzające się, krótkie, głośne, wciąganie powietrza nosem. Spowodowany jest skurczami krtani i tchawicy, które z kolei są najczęściej następstwem zadziałania jakiegoś czynnika drażniącego.

kiedy Twój pies ma atak kataru

U kogo może wystąpić?

Predysponowane są głównie psy ras małych, oraz krótkoczaszkowe.

Katar wsteczny opisywany jest również u kotów. Z uwagi na podobieństwo objawów do kociej astmy wskazany jest kontakt z lekarzem weterynarii.

 

Co może wywołać taki stan?

Lista jest długa. Mogą być to potencjalne alergeny np. pyłki roślin, ale również drażniące zapachy (pefum, odświeżaczy powietrza), dym (w tym papierosowy).  pasożyty dróg oddechowych, ciała obce w drogach oddechowych, infekcje wirusowe.

Przyczyną może być również zmiana temperatury (np. podczas wychodzenia na spacer), do ataku może dojść również  w trakcie jedzenia lub picia, ale żeby nie było tak łatwo stan taki mogą wywołać również emocje.

Co robić?

Jeżeli atak wystąpił w domu (wywołany ostrym zapachem) wyprowadzić psa na świeże powietrze lub przewietrzyć pomieszczenie.

Jeżeli ataki są sporadyczne wystarczy w trakcie ataku delikatnie zamknąć pysk psu i na kilka sekund zasłonić nos palcem, można też delikatnie pogłaskać gardło żeby wywołać przełknięcie śliny.

Jeżeli ataki są częste wskazane jest przeprowadzenie badania klinicznego przez lekarza weterynarii.