Stomatologia psów i kotów, to już nie tylko okresowe zdejmowanie kamienia nazębnego i ekstrakcje zębów. W chwili obecnej to prężna rozwijająca się dziedzina, oferująca szerokie spektrum możliwości.
Leczenie chorób przyzębia
Ponad ¾ psów i kotów powyżej 7 roku życia cierpi na przewlekłe zapalenie dziąseł i przyzębia. U każdego pacjenta powinno się zastosować indywidualny i specjalnie dobrany tok leczenia tych schorzeń. Nie wystarczy jednorazowe zdjęcie kamienia, ważna jest profilaktyka domowa, codzienne szczotkowanie zębów i odpowiednia dieta.
Rekonstrukcja tkanek twardych zębów
Leczenie obejmuje mechaniczne urazy zębów z utrata tkanek twardych, jak i wypełnienia ubytków próchniczych. Jeśli ząb ulegnie złamaniu i odsłonięciu ulegnie czerwona miazga zęba, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdyż w ciągu 48 godzin o wypadku istnieje możliwość założenia opatrunku na zranioną miazgę i pozostawienia zęba żywym.
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Leczenie złamań kości trzewioczaszki, urazów tkanek miękkich, korekty wad wrodzonych, oraz przedsionka jamy ustnej. Leczenie chirurgiczne obejmuje także ekstrakcje zębów, oraz zabiegi na przyzębiu takie jak plastyka dziąseł.
Ortodoncja
Wady zgryzu najczęściej to nie tylko defekt urody. Mogą pociągać za sobą zgryz urazowy, którego konsekwencją jest szybsze starcie i zużycie koron zębowych, ból zwierzęcia i możliwość powstania ropni i przetoko ustno-nosowych. Nie koryguje się niesprawiających dyskomfortu, a jedynie kosmetycznych wad.
Onkologia stomatologiczna
Diagnostyka i możliwe leczenie nowotworów jamy ustnej.
Leczenie chorób przyzębia kotów
Leczenie nadżerek przyszyjkowych, zarniniaka eozynofilowego warg i jamy ustnej, plazmocytamrnego zapalenia jamy ustnej, zespołu stomatitis-gingivitis.